Zasady dobrego montażu blachodachówek

Każdy rodzaj pokrycia dachowego ma swoją specyfikę, również jeśli chodzi o prawidłowy montaż. Układanie blachodachówek wymaga przestrzegania następujących zasad:

  • Renomowane firmy oferujące pokrycia z blachy pomagają sprecyzować rodzaj, a przede wszystkim wielkość zamówienia. Doradcy techniczni lub wykwalifikowani sprzedawcy na podstawie dostarczonych rysunków dachu obliczą liczbę potrzebnych arkuszy w odpowiednich wymiarach, dobiorą właściwe akcesoria, a nawet rozplanują rozmieszczenie ich na dachu.
  • Blachę układa się na drewnianym ruszcie z łat nośnych i kontrłat, pokrytym folią paroprzepuszczalną lub na pełnym deskowaniu. Producenci oferują też dachówki samonośne z przymocowanymi od spodu stalowymi łatami nośnymi, co pozwala na ich montaż bez łat.
  • Arkusze blachy układa się prostopadle do linii okapu. Montuje się je od dolnego rogu linii okapu w kierunku kalenicy.
  • Blachę przykręca się wkrętami samowiercącymi z uszczelką z gumy EPDM odpornej na zmiany temperatury i promieniowanie UV. Wkręty należy mocować w najniższym miejscu fali dachówki.
  • Do cięcia blachy można używać wyłącznie nożyc wibracyjnych, tzw. niblerów. Nie wolno natomiast stosować do tego celu szlifierek kątowych. Wysoka temperatura wytworzona pod wpływem sił tarcia w miejscu styku tarczy szlifierki z płaszczyzną blachy może doprowadzić do wypalenia się warstwy ocynku, co spowoduje podatność podłóża na korozję. Niebezpieczeństwo stanowią również gorące opiłki, które podczas cięcia wbijają się w powłokę, uszkadzając ją do samego rdzenia arkusza blachy i tworząc przyszłe ogniska powstawania rdzy.
  • Montaż należy zorganizować tak, aby jak najmniej chodzić po ułożonych arkuszach blach. Jeżeli jest to konieczne, powinno się zadbać o obuwie o miękkich spodach i stąpać po najniżej położonym punkcie blachy.
  • Obróbki kominów, ścian lukarn to tylko niektóre miejsca, w których należy zastosować dodatkowe obróbki blacharskie nie powiązane na stałe z konstrukcją dachu. Wysokość obróbek jest dobierana indywidualnie i uzależniona od wielu czynników, między innymi od szerokości kominów, kąta spadku dachu, możliwości zalegania śniegu.
  • Przed ułożeniem pokrycia z blachy należy zamontować pas nadrynnowy i uchwyty do systemu rynnowego.
  • Większość producentów oferuje kompletny system dachowy. Oprócz blachy zapewniają wszelkie akcesoria dodatkowe potrzebne do montażu i wykończenia dachu, np. różnego kształtu gąsiory, okapy, bariery śniegowe, ławy kominiarskie itp. Mają one ten sam kolor co pokrycie dachu.